wz
Estetická skupinová gymnastika

... tato gymnastická disciplína, která se pomalu začíná dostávat do podvědomí veřejnosti, má již 100 letou tradici. Její původ bychom našli ve Skandinávii, kolébkou estetické gymnastiky je Finsko. Přestože se k nám tato disciplína dostala přibližně již před 25 lety, účast na světových soutěžích zaznamenáváme až od roku 1997. V letošním roce se o titul mistriň světa utkalo 29 skladeb, což je více, než na MS v moderní gymnastice.

Od klasické gymnastiky se liší mnohem volnějšími pravidly. Ty předepisují v sestavách povinné prvky (čím náročnější, tím lepší, ale také nebezpečnější). Děvčata a jejich trenérky tak mají pří vytváření skladeb větší volnost a prostor pro realizaci své tvořivosti a elegance. Celé vystoupení je samozřejmě doprovázeno hudbou, kterou skladba vystihuje. Úkolem hudby je celé vystoupení podtrhnout a umocnit.

Estetická skupinová gymnastika má mezinárodní značku AGG. V současné době se na světové úrovni drží 12 států (BUL, CAN, CZE, DAN, ESP, EST, FAO, FIN, RUS, SWE a UKR). Celé světové hnutí ESG zastřešuje mezinárodní organizace IFAGG se sídlem ve Finsku. Pořádá MS seniorek a juniorek a světové poháry. Členem IFFAGU je ČS ESG a jeho předsedkyní je PaedDr. Jindra Košťálová.

Podle mezinárodních pravidel se soutěží v těchto kategoriích:
Seniorky:  závodnice ve věku 16 let a starší - závodní skladbu tvoří 6 - 10 závodnic
Juniorky:  závodnice ve věku 14 - 16 let - závodní skladbu tvoří 6 - 12 závodnic
Děti: 1. 12 - 14 let
2. 10 - 12 let v těchto mezinárodních kat. tvoří skladbu 6 - 14 závodnic
ČS ESG pořádá ještě soutěže pro děti ve věku 8 - 10 let podle národních pravidel.

juniorky     mladší juniorky

SK MG Slovan Plzeň se estetické skupinové gymnastice věnuje od roku 2003. Od té doby jsme získali několik titulů a ocenění.

2003:
Juniorky B   Iva Vodňanská, Eliška Matějková, Pavlína Rožánková, Veronika Šulcová, Daniela Šedivcová, Veronika Tesařová a Adéla Sazamová
Juniorky C Kateřina Mayerová, Markéta Brůhová Kateřina Dmitrišinová, Veronika Franková, Kristýna Michelová a Eva Sladká

Obě skladby přivezly z Mistrovství ČR zlaté medaile.

2004:
Juniorky B   Iva Vodňanská, Eliška Matějková, Pavlína Rožánková, Veronika Šulcová,Daniela Šedivcová, Veronika Tesařová a Adéla Sazamová
Juniorky C Markéta Brůhová, Veronika Franková, Kateřina Dmitrišinová, Kristýna Michelová, Eva Sladká a Tereza Černá

Juniorky B se na Mistrovství ČR umístily na krásném 2. místě, juniorky C obhájily svou zlatou pozici z předchozího roku.

2005:
Juniorky A   Vodňanská, Rožánková, Šulcová, Šedivcová, Tesařová, Pavelková, Pražáková a Zamborská
Juniorky B Sazamová, Brůhová, Franková, Dmitrišinová, Michelová, Sladká, Buchelová, a Černá
Juniorky C Kovářová, Procházková, Schonknechtová, Korandová, Hajšmanová a Sládková

Juniorky A vybojovaly na Světovém poháru v Praze 7. místo, ve stejném složení pak startovaly i na Mistrovství světa jako předjezdkyně. Právě jejich skladba sloužila rozhodčím pro sjednocení hodnocení, a proto známka, kterou získaly, byla velmi přísná. Přesto by je tato známka zařadila do startovního pole před dvě poslední družstva.
Družstvo juniorek B obhájilo titul mistriň republiky, který v tomto složení získalo na Mistrovství ČR již v předchozích dvou letech. Navíc ve světovém poháru obsadilo družstvo 2. místo za skvělými Ukrajinkami. Juniorky C přivezly z Mistrovství ČR 4. místo.